1960 Samsun doğumludur; Kuleli Askerî Lisesi sonrası Haziran 1983’de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuş, 1984-6’da Diyarbakır’da kıta tabipliği, 1986-9’da Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA)’da uzmanlık eğitimini tamamlayarak 1989-90‘da Mevki Asker Hastanesi’nde Göz uzmanı olarak görev yapmış; Eylül 1990’da de GATA’da Yard.Doç’lik görevine atanmıştır. Ekim 1992’de ÜAK doçentlik ünvanı almıştır; bu bağlamda, Türkiye’de ve TSK’da en genç Doçentlik ünvanı alan kişidir; ancak, Mart 2005’de (13 yıl sonra) GATA’da profesörlüğe atanmıştır. Vitreoretinal Cerrahi (VRC)’de silikon yağı uygulamaları için 1993’de Cambridge’den Prof. Dr. John D Scott, ileri VRC ve retinada gen tedavisi araştırmaları için 1995-96’da Doheny’den Prof. Dr. Stephen J. Ryan ile çalışmıştır. 2013-4 döneminde GATA Göz AD Başkanı iken, kök hücre çalışmalarını ilerletmek ve akademik kariyerinin daha uzun sürmesi için 19 yıllık muayenehanesini de kapatıp, TSK’dan kendi isteğiyle emekli olarak Şubat 2014’te Hacettepe Üniversitesi Tıp Fak Göz AD’da öğretim üyesi olarak göreve başlamıştır. Şubat 2017 den beri muayenehanesinde çalışmalarına devam etmektedir. 

Dünyada, insan retinasında kök hücre tedavisini ilk kez uygulayan kişidir. Askeri hekimlikteki deneyimiyle bu alandaki en geniş göz yaralanma tedavisi serisine sahip olup uluslararası saygın bir yayınevinde kitabı da yayınlanmıştır. Türkiye’de Deneysel Oftalmoloji, Elektro fizyoloji ve Klinik Oftalmoloji alanında öncü ve orijinal çalışmaları ile özgün bir yere sahiptir. Türkiye’de ilk kez uygulanan Limbal kök hücre transplantasyonu ile alkali kornea yanığının tedavisi, Hiperisin- bağımlı FDT ile Sarı Nokta Hastalığı tedavisi uygulamaları, Behçet ve Kronik ünitelerde İnterferon kullanımı bunlar arasındadır. Bu bağlamda ulusal TOD (Türk Oftalmoloji Derneği) ve uluslararası tanınmış kuruluşlardan (ARVO: Association for Research in Vision and Ophthalmology, AAO: American Academy of Ophthalmology, ICO: International Counsel of Ophthalmology) ödülleri mevcuttur. Ayrıca American Academy Ophthalmology ve International Council Opthalmology Ocular Travma konusunda kurs veren ilk TÜRK HEKİMDİR. Dünyada'daki en fazla GÖZ YARALANMASI serisi olan hekimdir. TOD-Tıbbi Retina, VRC, Uvea- Behçet ve uluslararası göz bilimsel kuruluşlarının (Retina Society, Macular Degeneration Organization, ASRS: American Society of Retina Specialist, ESASO: European School for Advanced Studies in Ophthalmology, ISOT; International Society of Ocular Trauma) aktif üyesi olup bunların bilimsel kurullarında ve oturumlarında konuşmacı/Canlı Cerrahi uygulamacısı olarak yer almıştır. Uluslararası çok merkezli çalışmalarda aktif katılımcı olmuş ve Dünyada 8. Türkiye de ise ilk olarak Epiretinal implant (yapay göz) konusunda doktora tezi yönetmiştir. 2013-14’de TOD-VRC Birim Başkanlığı yapmıştır. Uluslararası (AAO, ARVO, ISOT, WOC: World Ophthalmology Congress) ve ulusal bilimsel kuruluşlardan aldığı birçok bilimsel ödülleri (Demir Başar Ödülü dahil) yanı sıra Körler/Az Görenler Vakıflarınca körlüğü önleme alanındaki çalışmalarına dair takdirleri ve sosyal medya etkinlikleri mevcuttur. Bunlardan en tanınanı editörü olduğu İngilizce kitap (Current Concepts and Management of Eye Injuries- Springer) ve Kök Hücre konusundaki eseridir (Stem Cell Applications in Retinal Diseases - Stem Cells: Current Challenges and New Directions, 2013 – Springer). Ayrıca, Sports-Related Eye Injuries, Springer ve Ocular Emergency, Springer kitaplarında bölüm yazarıdır. 

SCI-Expanded (Genişletilmiş Bilimsel İndeks Tarama) kapsamında 100+yayını ve 3000+ atıfı (h index:27) mevcuttur2012 yılı GATA’dan TUBITAK Bilim Adamı adayıdır; 2105 yılı Hacettepe Tıp Göz AD’daki en yüksek Akademik Etkinlik Puanı sahibidir ve Türkiye’deki ilk 1000 bilim insanı listesindedir.

Retina hastalıkları uzmanı olarak özellikle Sarı Nokta (Makula) dejenerasyon ve Distrofilerinin tanı ve tedavisi ve Diyabet Hastalarındaki göz sorunlarının çözümü, bu maksatla göz içi enjeksiyon ve lazer uygulamaları temel ilgi alanlarıdır. 25 yılı aşkın deneyime sahip bir vitreoretinal cerrah olarak, özellikle göz yaralanmaları ve retina dekolmanları yanısıra Retinitis Pigmentosa (Tavuk Karası hastalığı) ve Makula dejenerasyonları için dünyada da halen deneysel vasıfta kabul edilen kök hücre uygulamaları temel ilgi alanlarıdır.

Eşi kadın hastalıkları uzmanı olup 2 çocuk babasıdır, İngilizce bilir; Türk Sanat Müziği, yüzme ve balıkçılık hobileridir.